97 lat temu, 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu Naczelne Dowództwo nad formującym się Wojskiem Polskim, a trzy dni później oddała mu całą władzę cywilną. Dzień 11 listopada został w 1937 r. oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Od tego czasu jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez Polaków w kraju i zagranicą.

dsc0072

Tegoroczne obchody o godzinie 10:00 rozpoczęła Msza Święta za Ojczyznę w Kościele Parafialnym w Cybince. Tuż po niej wszyscy przemaszerowali pod kamień z pamiątkową tablicą upamiętniającą walczących o niepodległość, gdzie o godz. 11:00 delegacje złożyły kwiaty i oddały hołd Tym, którzy oddali swoje życie za wolność Ojczyny. Wśród delegacji byli przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Cybince w osobach: Burmistrza Marka Kołodziejczyka, Sekretarza Sebastiana Łukaszewicza, Skarbnika Agnieszki Skiba, przedstawiciele Rady Miejskiej VII Kadencji w osobach: Przewodniczącej Anny Śliwińskiej, Wiceprzewodniczącego Piotra Jędrzejewskiego, Radnego Bartłomieja Piórkowskiego oraz przedstawiciele Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Cybince w osobach: Dyrektora Eweliny Skórskiej oraz Głównej Księgowej Grażyny Oczkoś, jak również przedstawiciele placówek oświaty i organizacji działających na terenie naszej gminy.

Po oddanym hołdzie dalsza część zaplanowanych uroczystości miała miejsce na terenach utwardzonych przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Cybince. Na wszystkich czekał ciepły napój i posiłek oraz pokaz nowoczesnego sprzętu wojskowego zorganizowany przez 11 Lubuską Dywizję Kawalerii Pancernej z Żagania. Poza możliwością obejrzenia sprzętu wojskowego, czyli m. in. rosomaka, sprzętu nurków i saperów, młodzi obywatele Rzeczpospolitej Polski mogli ubrać się w strój sapera i znaleźć wykrywaczem poukrywane w ziemi metale, które mogli wymienić na dyplom oraz garść słodyczy!

O godz. 12:00 Burmistrz Cybinki Marek Kołodziejczyk oficjalnie powitał wszystkich zaproszonych gości oraz obecnych na obchodach mieszkańców. Następnie przemawiał Prezes Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Alfons Łazarczyk, który opowiedział o czasach rozbiorów, 123 latach zaborów oraz odzyskaniu niepodległości. W dalszej części można było wysłuchać spektaklu słowno-muzycznego przygotowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Zespół Szkół w Cybince, Placówkę Wsparcia Dziennego "Promyk" w Cybince oraz Zespoły „Lubuszanki” i „Antidotum”.

dsc0206 1447399359

Ważnym wydarzeniem towarzyszącym obchodom rocznicy odzyskania niepodległości było 25-lecie Samorządności. Przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Śliwińska po spektaklu słowno-muzycznym przedstawiła najważniejsze dokonania ostatnich 25 lat oraz odczytała pierwsze wystąpienie Przewodniczącego Rady Miejskiej I Kadencji Lecha Mencla. Specjalnie z tej okazji została przygotowana wystawa podsumowująca 25 lat pracy samorządu.

Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i wspólne obchody tego ważnego dla każdego obywatela Rzeczpospolitej Polski święta.

Pamiętajmy o ludziach, dzięki którym żyjemy w wolnym i niepodległym kraju, dla których Bóg, Honor i Ojczyzna były największymi wartościami, dla których walczyli. Właśnie im należą się największe podziękowania i chwała.