W sobotę 15 grudnia na Placu Kultury przy MGOK w Cybince odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy. Jak co roku mieszkańcy mogli skorzystać z wielu atrakcji świątecznych zarówno kulinarnych jak i artystycznych. Było to wyjątkowe miejsce, gdzie można było skosztować dobrego ciasta, wigilijnych potraw i zaopatrzyć się w świąteczne podarunki dla siebie i swoich bliskich. Nie zabrakło także żywych karpi i choinek.

Gminne kolędowanie uroczyście otworzyli i przekazali życzenia bożonarodzeniowe: Burmistrz Cybinki - Marek Kołodziejczyk, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Cybince - Anna Śliwińska oraz ks. Piotr Kępka – Proboszcz Parafii w Cybince i ks. Krzysztof Sudziński – Proboszcz Parafii w Białkowie.

Oprócz poniższych punktów programu w trakcie kiermaszu wręczono nowy sprzęt dla jednostek OSP z terenu Gminy Cybinka. Sprzęt zakupiono w ramach dotacji w kwocie 34 135, 20 zł z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości. Jednostki z Cybinki, Białkowa, Grzmiącej, Rąpic, Sądowa i Radzikowa doposażone zostały w sprzęt specjalistyczny m.in.: torby ratownicze, nosze typu deska, szyny typu Kramera, latarki akumulatorowe, przenośne zestawy oświetleniowe, zestawy uniwersalnych podpór i klinów do stabilizacji pojazdów, pilarki do drewna.

W tym wyjątkowym dniu scena przy jarmarku rozbrzmiewała dźwiękami kolęd i pastorałek w wykonaniu: dzieci z „Bajkowego Przedszkola” w Cybince, uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego w Cybince, zespołu „Lubuszanki” oraz „Antidotum”. Dużym zainteresowaniem cieszył się Mikołaj, z którym można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Mieszkańcy mogli również skosztować tradycyjnej wigilijnej potrawy, barszczu czerwonego, wydawanego przez Panie z Ośrodka Pomocy Społecznej. Ciepłą kawą i herbatą można było ogrzać się przy stoisku MGOK. Stoiska z pysznym domowym ciastem obsługiwali rodzice wszystkich przedszkoli i szkół z terenu naszej gminy. Tradycyjnie najdłuższa kolejka ustawiła się przy stoisku SKW z Grzmiącej, po pyszne pierogi.

Obok ozdób i stroików bożonarodzeniowych wykonanych przez m.in. ŚDS „Pod Słońcem” w Bieganowie, dzieci z placówek oświatowych oraz przyjezdnych wystawców nie można było przejść obojętnie. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się także zwierzęta z Zagrody Leśnej z Radzikowa. Warto również wspomnieć o rozdawanych przy pomocy Mikołaja ulotkach promujących profil zaufany i e-usługi działające w urzędzie, dzięki którym interesanci mogą załatwić wiele spraw urzędowych za pośrednictwem internetu. Natomiast przy stanowisku Fundacji DMKS można było zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.

Podczas kiermaszu odbyło się także rozstrzygniecie konkursu Biblioteki Publicznej z cyklu TRADYCJE – ZWYCZAJE – OBRZĘDY na najpiękniejszy “Stroik Bożonarodzeniowy”. Kiermasz zakończył się pokazem ognia grupy Sagitta.

tekst: Gmina Cybinka